четвъртък, 13 октомври 2011 г.

Judas Priest: Диаманти и ръжда

I. ПРЕДИСЛОВИЕ


Като създатели на новата вълна от хеви метъл изпълнители, Judas Priest са едни от лицата на стила, който е олицетворяван от препускащите сола на К.К Даунинг и Глен Типтън, както и от невероятните бас линии на Йън Хил.
Преди да се появят Judas Priest, светът вече има редица блус, фолк, рокендрол, а както знаем всички и хеви метъла. Всички тези явления в развитието на рока и на музиката въобще са предпоставки за раждането и на „новият хеви метъл”, чиито представители са Judas Priest и Iron Maiden. Сформирани в началото на 70-те, Judas Priest съществуват и до днес, като придават нов облик и имидж на хеви метъла. Популяризират кожените облекла, капсите, гривните с шипове, които днес са синоним не само на Judas Priest, ами и на хеви метъла и рок музиката като цяло.
Търсейки корените на музиката на групата, трябва да отбележа, че терминът рокендрол е въведен от радиоводещия Алън Фрийд. За официалната поява на стила се смята месец март, 1952 г., когато Фрийд  организира овеселително парти с танци. На афиша пишело само: „Moondogs Rock’n’Roll Party”.
Рокендролът няма точно определени характеристики в самото начало. Развива се на базата на енергичния ритъм и ритъм енд блус. Утвърждава се чрез кавъри на „черен блус”. Пример за това е Робърт Плант, но звездата му изгрява по-късно от периода, за който говорим. За първи шлагер на рокендрола се смята кавъра на песента Sh-boom, записана под името „Life could be a dream” на групата Crew Cuts през юли 1954. Стилът се развива светкавично и в края на 50-те и началото на 60-те, Елвис Пресли – „Кралят на Рока”, популяризира тази музика до неузнаваемост. След 1960, рокендролът пробива и във Великобритания – родината на едни от най-големите имена в рока в следващите години. Машина за истинска музика, която не заяжда.
The Beatles стават най-популярната рокендрол група на всички времена, още в началото на кариерата си. Ливърпулската четворка поставя началото на невиждана досега революция на младото поколение, истинска съпротива към всичко наложено до момента. Момчетата от The Beatles са сензация и вдъхновение за редица други групи. Благодарение на тяхното влияние засвирват The Rolling Stones, The Who, The Animals и други станали известни в САЩ само защото са сънародници на The Beatles. Така започва друго важно явление, т.нар. „британска инвазия в САЩ”. Но задължително следва да отбележа, че рокендролът не е просто музика, която да ни забавлява, рокендролът се превръща в средство за израз на мнения, за израз на човешката личност и свобода. Рокът е музиката с най-бунтарски дух.
С течение на годините се оформят и развиват различни течения като хардрок, прогресив рок, психаделик рок, особено важния за тази статия хеви метъл и много други. Judas Priest  са една от групите, които може би оформят и доразвиват наченките на хеви метъла, засяти от Black Sabbath. Разликата между Black Sabbath и Judas Priest e, че в хеви метъла на едните има много блус и джаз елементи, както казва Тони Айоми, докато “British Steel” е истински 100 процентов хеви албум. Наричан още „първият истински хеви албум” от много журналисти. Естествено без албумите “Black Sabbath” (1970) и „Paranoid” (1970), не би могло да има и “British Steel”.
Както всички фенове на
Judas Priest знаят, първите им години са белязани от влиянието на Deep Purple и Led Zeppelin. Свидетелство за това е “Rocka Rolla” (1974), който е класически хардрок албум, с твърдата китара на К.К. Даунинг и Глен Типтън, с монотонния бас на Йън Хил и типичното за хардрока звукоизвличане, което Роб Халфорд владее отлично.
Въпреки това, групата определено създава една доста популярна метъл визия, такава каквато днес познаваме – кожени гривни и облекла, мотори, капси и т.н.. Прекъсват връзките на хеви метъла с блуса и така стават хеви метъл банда от първо поколение.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Архив на блога

Последователи