сряда, 11 април 2012 г.

ТААВ 2: Енергията и духът на Йън Андерсън

Фронтменът на Jethro Tull ни представя истинска приказка с новия Thick As A Brick 2, както казва самият той това е продължението на епичния, концептуален албум от 1972, озаглавен просто Thick As a Brick. Албумът е истински подарък за артистично настроените слушатели, за почитателите на нежния тембър на флейтата на Андерсън, за всички, които обичат умно, професионално и с вкус, измислените неща. Албумът излезе в началото на месеца и вече започна да жъне успехи, попадна в редица класации, но не статистиката е важна. Важна е музиката вътре! Всеки слушал Jethro Tull знае колко прогресив инструментали има в тяхната музика, колко експериментално звучи всичко с флейтата на Андерсън, тук отново е така, защото душата на групата е именно той.

Освен с музика, албумът впечатлява с невероятната история, която избира за своя концепция. И да, това е най-концептуалният албум от всички, които съм слушала досега! Песните преливат една в друга и разказват историята на Джералд Босток - осемгодишният герой на първия Thick As A Brick, с уговорката, че този път ще става дума за животът му след това, или "Какво се случи с Джералд Босток?".

Няма да е пресилено, ако кажа, че TAAB 2 е привлекателен с особеното настроение, което носи, с блестящото и ефектно представяне на историята  чрез музика и текст, въображение и поглед към малко по-невидими в съвремието ни неща. Този албум носи един по-романтичен дух, който от време на време витае около модерните хора, и именно това е най-голямата му ценност - липсата и на капка комерсиалност, помпозност и безсмислени думи и мелодии.

За да се усети приказността, за която ви говоря, за да се потопите в този романтичен дух, за който стана дума по-горе, за да разбудите въображението си ако щете, е абсолютно задължително да изслушате албума от първата до седемнадесета песен. Уверявам ви, че така ще се унесете, че сякаш сте изслушали една близо едночасова песен, а не цели 17. Кой знае, може би вие ще напишете своята история за Босток?!

Смесицата от фолк мотиви, природни звуци, философски прозрения, акустична китара, невроятният, аристократичен  акцент и тембър на Андерсън (аристокрацизмът важи и за клавесина в Confessional),  и не на последно място - " вълшебната флейта" , влияят като душевен мехлем, отнемащ негативизма и съмнението у слушателя. В Banker Bets, Banker Wins, долавяме и хамънд орган, който за много, може би звучи ретро, но иначе действа много особено. Този инструмент има страхотна, притегателна сила, живителна енергия. В песента Old School Song също е много изразен.

Swing It Far е изключително нежна композиция, която се смесва с хардрок, а Adrift and Dumbfounded, e консистенция от прогресив, хард рок, фолк елементи (както и повечето парчета в тавата). Невероятно нежна е и Power and Spirit, която сякаш е приспивна песен, от тези, с които може да успокоите най-чистите души - тези на децата. Мелодична фолк композиция е Give Til it Hurts, докато в Shunt and Shuffle има повече динамичност и енергия, повече бодрост.

Change Of Horses е безспорният ми фаворит. Релаксираща фолк мелодия, създадена от нежния тембър на флейтата, която е изключително мощен инструмент - мощта на този инструмент е във въздействието ...

След краткото резюме на TAAB 2, се надявам да съм ви убедила да го чуете, защото трябва да има нещо ценно и стойностно, на което да обръщаме внимание . . .




Траклист:

1. From A Pebble Thrown

2. Pebbles Instrumental
3. Might-have-beens
4. Upper Sixth Loan Shark
5. Banker Bets, Banker Wins
6. Swing It Far
7. Adrift And Dumfounded
8. Old School Song
9. Wootton Bassett Town
10. Power And Spirit
11. Give Till It Hurts
12. Cosy Corner
13. Shunt And Shuffle
14. A Change Of Horses
15. Confessional
16. Kismet In Suburbia
17. What-ifs, Maybes And Might-have-beens 

Връх: Adrift and Dumbfounded, Old School Song , Change Of Horses

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Архив на блога

Последователи